– نمودار جریان کار

– جدول تقسیم کار

– آرایش جا و مکان

– مطالعه فرم

– مطالعه نمودار سازمانی

– کارسنجی

– نمودار جریان داده­ها

– فنون کمی (نمودارها و شبکه­ها)

که در صفحات بعد به تشریح چند نمونه از شیوه های بهبود روشها پرداخته می گردد

2-1-12-1- نمودار جریان کار

از نمودار جریان کار به اشکال مختلف در موارد گوناگون بهره گیری می­گردد. کاربری عمده­ی این نمودار  در برنامه­نویسی برای کامپیوتر و اصلاح روش­های اداری می باشد. مورد دوم این نوع بهره گیری بیشتر مدنظر می باشد؛ ضمن این که اصول کلی رسم این قبیل نمودارها موردنظر می باشد.

تعریف: نمودار جریان کار نموداری می باشد که در آن با بهره گیری از علائم استاندارد وی‍ژه، جریان گردش کارها به­گونه کلی نمایش داده می­گردد.

مشخصات و موارد بهره گیری:

– با در نظر داشتن این تعریف مشخص می­گردد که این نمودار به جای اظهار گفتاری از نمایش نمادین (سمبلیک) بهره گیری می­کند که در واقع نوعی مدل­سازی می باشد.

– از این نمودار غالباً برای نشان دادن نحوه­ی گردش کارها در سازمان بهره گیری می­گردد.

– این نمودار از اظهار جزییات مراحل کار پرهیز دارد و به نمایش مراحل کلی می­پردازد.

– هنگامی که در سازمان مشکلی راجع به نحوه­ی گردش کارها هست به کار می­آید.

– اغلب به همراه «نمودار مراحل کار» که حاوی جزییات جریان کار می باشد از آن بهره گیری می­گردد.

– زیرا اظهار­کننده­ی نحوه­ی گردش کار می باشد پس کوشش در حفظ سیاق کار به صورت پویا و پیوسته دارد.

– در این نمودار از نوشتن مراحل کار خودداری می­گردد و بیشتر کوشش می­گردد تا نمادها گویایی لازم را داشته باشند. اما اگر هر جا نماد گویایی کامل را نداشته باشد تبیین نوشتاری بر روی نماد منعی ندارد.

– از آن­جا که از هر نماد برای نمایش چندین اقدام بهره گیری می­گردد، برای تشخیص کاربری هر یک در این گونه موارد نوع بهره گیری از آن بر روی نماد ثبت می­گردد. مثل نماد دایره که می­تواند به نشانه­ی «اقدام» برای تحریرنامه، تولید یک قطعه، بایگانی نامه، بستن درب کوره و… مورد بهره گیری قرار گیرد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

نمودار جریان کار برای مواردی بهره گیری می­گردد که در سازمان معضلات ناشی از نحوه­ی گردش غلط کارها پدید آمده باشد.

نمادهای مورد بهره گیری در این نمودار امروزه و طرز رسم این نمودار به صورت «شابلون» استاندارد در بازار هست که عنوان هر نماد در زیر آن ثبت شده می باشد. اما آن چه که درخور اهمیت می باشد بهره گیری درست از هر نماد برای هر حرکت مناسب می باشد. به علاوه نرم­افزارهایی نیز در بازار در دسترس می باشد، که کار ترسیم کامپیوتری آن­را ممکن ساخته می باشد.

2-1-12-2- جدول تقسیم کار

تقسیم نادرست و ناعادلانه کار میان کارکنان یکی از معضلات عمده­ی سازمان­ها می باشد. با بهره گیری از جدول تقسیم کار این مشکل به گونه­ای کاملاً مشخص عیان می­گردد و در نتیجه می­توان آن را با تهیه­ی جدول تقسیم کار پیشنهادی از میان برداشت. در جدول تقسیم کار شغل هر یک از کارکنان، تعداد ساعاتی که در برهه­ی زمانی معین (که اغلب هفته می باشد) کار می­کنند، هم­چنین تأثیر آنها در مجموعه فعالیت­های سازمان نشان داده می­گردد.

2-1-12-3-آرایش جا و مکان

در بسیاری از موارد در مراجعه به سازمان­ها می­بینیم که مسیر کارها غیرمنطقی می باشد: جزیی از کار در یک اتاق، جزیی دیگر در اتاقی دورتر و باز پس از اتمام این جزء بازگشت به اتاق اول و سرگردان شدن در طبقات مختلف سازمان. مشکل دیگر: در یک محیط صنعتی (کارخانه) خط تولید را ناموجه می­بینیم؛ کارها گردشی درست ندارند، ماشین­ها به شکلی صحیح مستقر نیستند و کارها درهم می باشد. در جایی دیگر کارکنان را در محیط­های کاری نامناسب نظاره می­کنیم که از نظر نور، هوا، صدا، فشردگی و درهم بودن میزها، وسایل، کمدها و پرونده­ها نامناسب می باشد. این مناظر و نظایر آنها، همگی ناشی از بهره گیری­ی نادرست از محیط و فضای کار می باشد. (منصورکیا،1385،154)

امروزه در آرایش جا و مکان؛ اصول و ضوابطی حاکم می باشد که به هنگام طراحی ساختمان­ها، مهندسان معمار (بسته به

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

دسته بندی : پایان نامه